Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Grupa RB Inwest Sp. z o.o.

Wrocław

1

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Budowa obiektu tymczasowego na działce nieobjętej Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego

Autor: Grupa RB, publikacja: 2020-04-04

Czy inwestor zobowiązany jest do przedłożenia decyzji o warunkach zabudowy?

Zdjęcie nr 1

Zagadnienie to budzi wiele kontrowersji i było przedmiotem analizy sądów administracyjnych oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Właściwe zbadanie problematyki danego zamierzenia inwestycyjnego na początkowym etapie inwestycji, może uchronić Inwestora przed negatywnymi skutkami zarówno finansowymi, terminowymi oraz biznesowymi.

Tytułem wstępu należy wskazać, że na gruncie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186) – dalej „pr. bud.” – nie ma prawnego obowiązku nakładającego na Inwestora obowiązku dołączania decyzji o warunkach zabudowy do zgłoszenia budowy bądź robót budowlanych, o których traktuje art. 30 pr. bud. Determinującą kwestią jest jednak spojrzenie na problem w ujęciu całościowym, szczególnie mając na uwadze regulacje zawarte w ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2020 r. poz. 293) – dalej „o.p.z.p.”. Mając na uwadze powyższe, należy wskazać, że decyzja o warunkach zabudowy będzie wymagana w odniesieniu do każdej nie tymczasowej i nie jednorazowej zmiany zagospodarowania terenu, chociażby nie wiązała się z obowiązkiem posiadania przez Inwestora decyzji o pozwoleniu na budowę. W tym miejscu w pełni zasadnym jest przywołanie cytatu z prawomocnego orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 31 marca 2017 r. (sygn.: II SA/Rz 1416/16): „(...) w rezultacie, decyzja o warunkach zabudowy jest wymagana w odniesieniu do każdej nie tymczasowej i nie jednorazowej zmiany zagospodarowania terenu, choćby nie wiązała się ona z obowiązkiem posiadania przez inwestora pozwolenia na budowę. To z kolei powoduje, że dokonanie zgłoszenia zamiaru rozpoczęcia robót budowlanych automatycznie nie legalizuje w świetle przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zmiany sposobu zagospodarowania terenu dokonanej z naruszeniem przepisu art. 59 ust. 1 i 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym”.

W tym miejscu odsyłamy również do stanowiska Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego z dnia 10 maja 2017 r., w którym organ wyjaśnia przedmiotowe zagadnienia zgodnie z zaprezentowaną linią interpretacyjną.

Podkreślamy równocześnie, że dokonanie właściwej analizy problemu możliwe jest jedynie w oparciu o rzetelną wiedzę i doświadczenie, które oferuje nasze biuro projektowe.


Opracowała:
Grupa RB Sp. z o.o. Sp.k.

Architekt - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 35 336 Architektów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o architekturze